Ministerul Culturii și Patrimoniului Național are în plan dezvoltarea unui muzeu național al artei fotografice. Ministrul UDMR al Culturii, Hunor Kelemen, a declarat că instituția pe care o conduce nu are bani pentru construirea unei clădiri și că acum caută soluții pentru crearea unui parteneriat cu autoritățile locale.Hunor Kelemen a declarat că, în opinia sa, locul unui asemenea muzeu ar fi la Cluj-Napoca sau la București, însă sunt interesate de proiect și autoritățile din Brașov. Declarațiile ministrului Culturii și Patrimoniului Național au fost făcute la Cluj, la primul salon internațional de fotografie din oraș, organizat de Muzeul de Artă. Acesta îi este dedicat lui Carol Pop de Satmari, primul fotoreporter de război, care s-a născut în Cluj, în anul 1812 și care a fotografiat Războiul Crimeii din 1853, dar și Războiul de Independență al României, din 1877.
Related posts
-
Alertă de Cod Portocaliu în Cluj: 351 de farmacii devin puncte de prim-ajutor
Județul Cluj intră sub incidența unui Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat. Valul de... -
Mii de amenzi de la ISC și sute de șantiere oprite VEZI soluția experților pentru reducerea accidentelor de muncă
Șantierele din România rămân sub lupa strictă a inspectorilor, iar cifrele oficiale arată o realitate îngrijorătoare... -
Inițiativă: Elevii din Jucu, premiați cu biciclete, trotinete și role
Primăria comunei Jucu a găsit o nouă modalitate pentru a-i stimula pe copii să învețe. Ea...
