Fostul premier, Adrian Năstase, a precizat, ieri, pe blogul personal că nici preşedintele Traian Băsescu, nici Guvernul „nu şi-au propus să scoată România din criză”.Năstase consideră că, dacă alegerile pentru preşedinţie ar fi fost organizate în prima decadă a anului urmator, Băsescu ar fi renunţat la candidatură. „Cred că este pentru prima dată când regret că lui Traian Băsescu că ieşim din criză. Mi-aş fi dorit să nu . Aş fi vrut să aibă dreptate şi cred că aş fi trecut şi peste tupeul pe care cu siguranţă l-ar fi avut de a-şi asuma meritele depăşirii crizei economice. (…)În ritmul acesta, dacă alegerile prezidenţiale ar fi avut loc undeva în februarie-martie 2010, Traian Băsescu nu ar mai fi candidat. Asta dacă nu cumva s-ar fi razgândit, lucru cât se poate probabil – vă amintiţi cred de afirmaţia actualului preşedinte, care şi-a condiţionat candidatura de evolutia şomajului”, a mai spus Nastase.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
