Universitățile tradiționale de medicină și farmacie din România vor tutela programele de rezidențiat organizate noile facultăți de medicină din România. Practic, fiecare universitate își va asuma tutela unei facultăți noi, a declarat rectorul Universității de Medicină și Farmacie ”Iuliu Hațieganu” din Cluj, Constantin Ciuce.Astfel, Universitatea de Medicină și Farmacie din Târgu-Mureș va tutela Facultatea de Medicină din Sibiu, iar Universitatea din Iași va tutela facultate din Galați. De asemenea, Universitatea de Medicină și Farmacie din București va tutela facultatea de medicină din Constanța, iar Universitatea de Medicină și Farmacie din Craiova va tutela facultatea de medicină din Brașov. În partea de vest a țării, Unversitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara va coordona Facultatea de Medicină și Farmacie din Arad, iar Universitatea din Cluj va tutela facultatea de profil din Oradea. Scopul acestei măsuri este standardizarea programelor de rezidențiat și păstrarea calității acestui sistem de învățământ. În plus, medicii rezidenți vor putea, din acest an, să își petreacă 30 la sută din timp într-un alt centru universitar ori într-o altă clinică universitare care desfășoară programe de rezidențiat.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
