Ministrul Educației, Daniel Funeriu, a făcut un apel către rectorii universităților de medicină și de farmacie, cu care s-a întâlnit la Cluj, pentru a deschide porțile învățământului superior celor mai buni absolvenți. El a spus că se referă, în primul rând, la posturile de asistent și de lector, și, în perspectivă, la posturile de conferențiar și de profesor, în conformitate cu noile criterii referitoare la ocuparea acestor posturi. Aceste criterii au intrat în vigoare săptămâna trecută, ca urmare a unui nou ordin de ministru.Ministrul Educației, Daniel Funeriu, este de părere că, împreună cu oferirea unor posturi tentante în sistemul medical, implicarea absolvenților buni în învățământul superior și în cercetare reprezintă una dintre modalitățile prin care România poate să își păstreze cei mai buni tineri. El a recunoscut că salariile pe care pe primesc asistenții și lectorii universitari nu sunt foarte bune, însă a declarat că asigurarea unui mediu universitare propice dezvoltării personale poate să reprezinte un ingredient pentru menținerea tinerilor performanți în România. Declarațiile sale vin în contextul în care, anual, o mulțime de tineri aleg să părăsească România din cauza salariilor mici și a blocării posturilor în sistemul bugetar, atât în Educație, cât și în Sănătate. Tinerii primesc salarii incomparabil mai mari în alte state din Uniunea Europeană ori din America de Nord.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
