Viitorii șomeri care vor rămâne fără locuri de muncă după decizia companiei olandeze ING de a închide centrul din Cluj, care ar fi trebuit să ofere servicii pentru filialele firmei de asigurări din șapte țări, vor primi sume importante drept salarii compensatorii. Potrivit directorului Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă din Cluj, Daniel Don, angajații ING vor primi câte trei salarii nete, plus suma de 2.000 de euro.În schimb, contractele acestor angajați vor înceta cu acordul părților, așa că ei nu vor primi indemnizații de șomaj din partea statului. Informația a fost confirmată de conducerea ING, care a mai precizat că sunt disponibile și 26 de traininguri pentru angajații companiei de asigurări care vor fi aruncați în șomaj. De asemenea, angajații ING care își vor găsi un nou loc de muncă înainte de finalizarea procedurii de concediere colectivă vor primi doar trei salarii nete drept compensare. Compania olandeză avea la Cluj circa 180 de angajați.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
