Preşedintele României, Traian Băsescu, este de acord cu numirea unui premier independent doar dacă restul miniştrilor sunt membri ai unor partide politice.În acest moment, liderii partidelor politice se află la Palatul Cotroceni, acolo unde discută cu preşedintele Traian Băsescu varianta cea mai bună pentru numirea unui prim-ministru. Şeful statului a ţinut, însă, să elimine din start varianta unui prim-ministru independent, aşa cum vor celelalte partide, cu excepţia PD-L-ului. „Nu susţin un prim-ministru independent. Dacă toate partidele vor ajunge la aceeaşi concluzie discutăm. Resping orice variantă de guvern de tehnocraţi, pentru că vreau un guvern politic care să îşi asume criza economică”, a declarat Băsescu. De asemenea, preşedintele le-a sugerat partidelor politice să îşi lase liderii să se ocupe singuri de campania electorală, “pentru că de-aia am delimitat alegerile parlamentare de cele prezidenţiale. Partidele trebuie să guverneze şi să nu le fie ruşine de acest lucru. Pentru că văd că de aceea vor un prim-ministru independent, ca să-l împingă de la spate”, a mai spus Traian Băsescu.
Related posts
-
SportinCluj: Restricții de trafic pe durata competiției Cluj Running Festival
Cluj-Napoca va găzdui prima ediție a competiției de atletism Cluj Running Festival. Aceasta este programată în... -
Inovație pentru o economie durabilă în Sibiu: Proiectul RIBES accelerează tranziția către bioeconomia circulară
Regiunea Sibiului devine un punct central în eforturile europene de tranziție de la modelele economice liniare... -
Consiliul Județean va avea echipe mobile pentru sprijinirea persoanelor cu dizabilități
Consiliul Județean Cluj a adoptat o hotărârea referitoare la aprobarea acordului de parteneriat dintre Asociația Transilvania...
