Polițiștii locali din Cluj-Napoca au dat amenzi însemnate celor care au fost prinși că depozitau ilegal deșeuri pe domeniul public. ”În acest an au fost surprinse în flagrant 82 de persoane care aruncau obiecte de mobilier, deșeuri de la lucrările de construcții, îmbrăcăminte, resturi menajere etc., fiind aplicate sancțiuni contravenționale în valoare de 123.000 lei, conform OUG 195/2005 rep și HCL 191/2009, fiind luate măsuri de curățare a locurilor respective de către contravenienți sau cu persoanele asistate social”, spun reprezentanții Poliției Locale.Ei au mai dat 97 de amenzi pentru neluarea măsurilor corespunzătoare de către cei responsabili în privința asigurării curățării autovehiculelor la ieșirea din șantier, lipsa contractului de salubritate pentru spălarea carosabilului și neasigurarea măsurilor de protecție pentru prevenirea unor accidente sau poluarea aerului.
Related posts
-
Nicușor Dan, la Cluj: România ar putea avea un nou premier desemnat vineri
O nouă propunere de premier ar putea fi făcută vineri, după ce, mâine, vor avea loc... -
EXCLUSIV: Vizită incognito a președintelui Nicușor Dan la Cluj
Președintele României, Nicușor Dan, a vizitat astăzi Clujul. El nu a avut nici un eveniment public... -
Polițiștii clujeni au împărțit amenzi șoferilor pentru consumul de alcool și droguri
Plițiștii de la rutieră, din cadrul IPJ Cluj, împreună cu efectivele structurilor rutiere din județ, au...
