Primarul Chișinăului, Dorin Chirtoacă, a lansat la Alba Iulia un mesaj de unitate națională. El crede că destinul românilor din ambele state românești, România și Republica Moldova, este Unirea.”La mulţi ani de la Chişinău. La mulţi şi într-un ceas bun, pentru ca idealul neamului românesc să fie împlinit în secolul XXI. Consider că reîntregirea neamului nostru devine obiectivul secolului XXI pentru neamul românesc. 2.000 de ani ne-am clădit istoria, aici la Alba Iulia s-a clădit piatră cu piatră, de la geto-daci, de la castrul roman, de la Cetatea Carolina şi până în ziua de astăzi şi cu Catedrala Reîntregirii Neamului. 2.000 de ani a fost mai greu să stăm la intersecţia imperiilor care au venit peste noi. Ce am reuşit a fost să rezistăm. Din păcate, am fost şi despărţiţi fără voia noastră în 1812, în 1940″, a spus Dorin Chirtoacă, citat de www.romanialibera.ro.
Related posts
-
Nicușor Dan, la Cluj: România ar putea avea un nou premier desemnat vineri
O nouă propunere de premier ar putea fi făcută vineri, după ce, mâine, vor avea loc... -
EXCLUSIV: Vizită incognito a președintelui Nicușor Dan la Cluj
Președintele României, Nicușor Dan, a vizitat astăzi Clujul. El nu a avut nici un eveniment public... -
Polițiștii clujeni au împărțit amenzi șoferilor pentru consumul de alcool și droguri
Plițiștii de la rutieră, din cadrul IPJ Cluj, împreună cu efectivele structurilor rutiere din județ, au...
