Proprietarii cazanelor de ţuică şi producătorii de ţuică şi de rachiu de fructe vor fi scutiţi de taxe şi impozite, după ce Parlamentul a adoptat o iniţiativă depusă de deputatul clujean de la PD-L, Mircia Giurgiu, Scutirea este valabilă pentru o cantitate de maximum 250 de litri de alcool pur pentru fiecare gospodărie.Această cantitate înseamnă că gospodarii din Transilvania vor putea produce cel puţin 500 de litri de pălincă de prune sau din alte fructe fără să plătească impozit. Acest lucru ar putea încuraja micile afaceri cu alcool produse după reţete tradiţionale, pentru că producţia scutită de impozite ar însemna că, în fiecare gospodărie, oamenii ar putea consuma zilnic 1,4 litri de pălincă. Specialiştii în piaţa alcoolului spun că această cantitate este cam mare, chiar şi pentru cei mai aprigi băutori dintre ardeleni. Aşa că ei se aşteaptă ca o parte a pălincii să ajungă pe piaţă. Însă producătorii de pălincă spun că această măsură este binevenită. Şi asta pentru că, altfel, ţuica ardelenească ar fi ajuns mai scumpă decât cognacul franţuzesc.
Related posts
-
Consiliul Județean va avea echipe mobile pentru sprijinirea persoanelor cu dizabilități
Consiliul Județean Cluj a adoptat o hotărârea referitoare la aprobarea acordului de parteneriat dintre Asociația Transilvania... -
Nicușor Dan, la Cluj: România ar putea avea un nou premier desemnat vineri
O nouă propunere de premier ar putea fi făcută vineri, după ce, mâine, vor avea loc... -
EXCLUSIV: Vizită incognito a președintelui Nicușor Dan la Cluj
Președintele României, Nicușor Dan, a vizitat astăzi Clujul. El nu a avut nici un eveniment public...
