Guvernatorul Băncii Naţionale a României, Mugur Isărescu, i-a criticat pe guvernanţi, în cadrul unei conferinţe susţinute ieri la Facultatea de Ştiinţe Economice şi Gestiunea Afacerilor din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai. El a declarat că guvernanţii au luat o serie de măsuri greşite, pentru că au făcut o serie de greşeli tehnice.Astfel, din dorinţa de a avea cifre mai spectaculoase, Guvernul nu a lucrat cu deficitul structural, care era de 9 la sută, ci cu deficitul nominal, mai mic, care este de 5,1 la sută. Astfel, Guvernul a luat măsuri cu caracter prociclic, care au nu au avut rolul de a limita efectele crizei. Guvernatorul Băncii Naţionale a criticat deschis o serie de măsuri, inclusiv adoptatea ordonanţei de Guvern referitoare la modificarea contractelor de creditare, potrivit Radio România Actualităţi. Mugur Isărescu a afirmat că nu trebuie reacţionat la un exces printr-un alt exces. Pe de altă parte, el a remarcat faptul că România a parcurs primul ciclu economic complet după perioada postbelică, iar anii de recesiune, care se suprapun crizei mondiale, sunt latura descendentă a acestui ciclu.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
