Vicepreședintele PDL, senatorul de Cluj, Alin Tișe, a cerut plafonarea indemnizațiilor parlamentarilor. El spune că fiecare parlamentar ar trebui să își păstreze salariul pe care l-a avut înainte de a fi ales, dacă acest salariu este mai mic decât actualele indemnizații, iar dacă a fost mai mare, parlamentarul în cauză să primească echivalentul salariului de președinte de Consiliu Județean. Este vorba de circa 4.000 de lei pe lună. De asemenea, Alin Tișe a spus că pot fi făcute economii și la celelalte capitole de cheltuieli ale parlamentarilor.Senatorul PDL mai propune ca Parlamentul să nu mai deconteze cazarea aleșilor la hotel, ci la nivelul unei garsoniere. ”Eu am locuit 15 ani într-o garsonieră, înainte să mă căsătoresc, așa că nu ar fi nici o problemă. O garsonieră în București costă 1.000 de lei pe lună, nu este nevoie de 3.500 de lei pe lună”, a spus parlamentarul clujean. De asemenea, el a mai propus limitarea cotei de carburant la un plin de rezervor pe lună și a drumurilor cu avionul la un bilet dus-întors între circumscripția deputatului și senatorului și București.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
