Primarul Emil Boc vrea să devieze traficul din centrul oraşului, ce ar urma să fie transformat în zonă pietonală.Cluj-Napoca va semăna tot mai tare cu marile oraşe europene. Cel puţin acesta este planul primarului Emil Boc, care vrea să construiască un pasaj subteran pe sub centrul oraşului. Acesta va lega Calea Moţilor de Bulevardul 21 Decembrie, va avea o lungime de un kilometru şi va fi destinat în întregime traficului auto. Astfel, centrul Clujului va aparţine aproape exclusiv pietonilor, care vor fi „deranjaţi” doar de mijloacele de transport în comun. „Tunelul urmează să aibă şi câteva ramificaţii, cu ieşire spre gară şi spre Calea Turzii, dar şi un parking subteran. Prin realizarea acestui proiect va fi decongestionat traficul din centrul oraşului, care ar urma să devină zonă pietonală, dar va fi pus mai bine în valoare şi centrul istoric”, a spus Boc, care mai are în plan şi construcţia centurii de sud a oraşului, ce va face legătura între Calea Turzii şi hypermarketul Selgros. Ambele proiecte urmează să fie realizate cu ajutorul fondurilor europene.
Related posts
-
Clujul, vizat de o atenționare de viituri și inundații
O atenționare hidrologică, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00, privind... -
Biciclete, trotinete și role în loc de simple diplome: Cum sunt stimulați să învețe elevii unei școli din județul Cluj
Finalul de an școlar aduce o dublă bucurie pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Barițiu” din Jucu... -
Localitatea din România unde oamenii au rămas blocați în propriile curți din cauza centurii aflate în construcție
Mai multe familii din oraşul ilfovean Pantelimon nu mai au cum să ajungă în curţile locuinţelor,...
