CFR Cluj, o nouă umilinţă

Feroviarii au suferit al doilea eşec consecutiv pe teren propriu, 2-4 cu Concordia Chiajna, o echipă care se luptă pentru evitarea retrogradării.CFR Cluj nu şi-a revenit nici după venirea lui Ioan Andone pe banca tehnică. După un egal contra celor de la Petrolul Ploieşti, la capătul unui meci în care ardelenii au strălucit doar sporadic, duminică seara au primit o lecţie de fotbal de la Concordia Chiajna, cel puţin în prima repriză a partidei din Gruia. Cadu şi compania au intrat la pauză cu 1-4 pe tabelă, un scor halucinant doar dacă ţinem seama de poziţiile ocupate de cele două echipe înaintea acestei etape. Ce s-a întâmplat pe teren, însă, a arătat un CFR de parcă el se lupta să scape de retrogradare, iar Chiajna să câştige titlul. O evoluţie lamentabilă a clujenilor şi patru goluri marcate pe merit de către oaspeţi, care au rezolvat încă din primele 45 de minute soarta învingătoarei. După pauză, ardelenii au reuşit să reducă rapid din diferenţă, prin Ronny, dar până la final nu au mai avut decât două ocazii importante de gol, prin şuturi din afara careului. CFR-iştii au părăsit şi prima treaptă a podiumului, după ce Dinamo Bucureşti a câştigat meciul cu Ceahlăul Piatra-Neamţ, 3-2, iar bucureştenii conduc Liga I cu un golaveraj mai bun.