Senatorul PSD de Cluj, Alexandru Cordoş a anunţat astăzi, printr-o conferinţă de presă, noul program de guvernare al PSD Cluj. Acesta consideră că soluţia ieşirii ţării şi a Ardealului din criză o reprezintă o nouă guvernare social-democrată
Principiile care stau la baza noului său program politic pentru organizaţia judeţeană au în vedere obiective politice şi electorale concrete pe care partidul doreşte să le atingă în următoarea guvernare. Printre acestea se numără: câştigarea alegerilor din 2012 la Cluj-Napoca, dublarea numărului de primari, consilieri locali şi judeţeni social-democrați, dublarea numărului de parlamentari social-democraţi, câştigarea primăriei municipiului Cluj-Napoca şi câştigarea preşedenţiei Consiliului Judeţean. “PSD Cluj şi-a pierdut încrederea că poate câştiga aici la Cluj, în aşa numitul oraş a lui Boc, eu şi echipa mea însă dorim să readucem încrederea că acest lucru se poate schimba. Avem nevoie de un proiect de guvernare nou şi de performantă electorală, mi-am propus, împreună cu echipa mea să dublăm numărul de primari, consilieri locali şi judeţeni social-democarţi, dublarea numărului de parlamentari social-democarţi, câştigarea primăriei municipiului Cluj-Napoca şi a preşedenţiei Consiliului Judeţean” a decalrat senatorul.
De asemenea el consideră că noua organizaţie trebuie să se îndrepte spre oameni şi idei noi, spre luarea deciziilor de la baza partidului, spre dialogul cu societatea civilă care trebuie să fie permanent, transparent şi bazat pe buna-credință şi onestitate. “Avem nevoie de o organizaţie cu porţile deschise spre oameni şi idei noi, avem nevoie ca deciziile să coboare la baza partidului şi avem nevoie să stimulăm acest principiu fundamental, că noi, oamenii de stânga, îi reprezentăm pe toţi aceia care trăiesc de pe urma unei muncii cinstite” a mai adăugat Alexandu Cordoş.