Târgul Produs de Cluj este la a 4-a ediție la Sibiu

Consiliul Județean (CJ) Cluj desfășoară, în aceste zile, cea de-a IV-a ediție a Târgului Produs de Cluj la Sibiu, eveniment dedicat promovării micilor întreprinzători locali care conservă tradițiile culinare și meșteșugărești locale.

Evenimentul are loc în parcarea Shopping City Sibiu, partener al evenimentului, până duminică, 5 iunie 2022, și este derulată prin intermediul Asociației Produs de Cluj.

La această ediție a Târgului Produs de Cluj la Sibiu sunt prezenți aproximativ 40 de mici întreprinzători clujeni și sibieni care expun produse de artizanat și preparate alimentare provenite din microfermele și ateliere proprii.

„Pentru noi, clujenii, prezența la un târg cu produse tradiționale locale la Sibiu este un succes înainte de orice alte concluzii. Oricine poate ajunge aici, dar nu oricine revine, așa că această nouă ediție a Târgului Produs de Cluj, la Sibiu, este confirmarea valorii pe care noi și partenerii noștri am demonstart-o deja. Oferta noastră are, ca prioritate, calitatea, grija față de semeni și sănătatea lor. Nu vom obosi în a spune că sprijinirea economiei locale, a micilor întreprinzători, este una dintre cheile spre dezvoltarea durabilă și consolidarea clasei de mijloc. ne bucurăm că și dea această dată mediul privat acordă sprijin administrației locale, suntem convinși că împreună chiar putem trece peste greutățile presupuse de perioada și evenimentele pe care le trăim” a preciat președintele CJ Cluj, Alin Tișe.

Participanții la târg oferă preparate tradiționale locale, gătite după rețete de familie. Apicultorii și viticultorii sunt și ei prezenți, produsele provenite din stupine și vinul fiind unele din vedetele târgului. Nu lipsesc uleiurile presate la rece, pâinea, turta dulce și ciocolata de casă, sucurile și siropurile naturale. Artizanii își prezintă costumele populare, podoabele lucrate de mână, obiectele sculptate în lemn, lavandă și produsele de marochinărie.

Related posts

Leave a Comment