Echipa de fotbal FC Universitatea Cluj se află în fața unei șanse istorice. Echipa clujeană va disputa duminică, de la ora 21.00, returul cu Dinamo București pentru promovarea în Liga I, potrivit SportinCluj.ro.
Clujenii sunt marii favoriți, după ce au câștigat meciul tur cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Remacle și de Boiciuc. Mai mult, conducerea echipei i-a anunțat trei lucruri pe jucătorii clujeni.
Primul este acela că, în esență, conducerea se va baza pe același lot de jucători în Liga I, în condițiile în care, de obicei, nou-promovatele își primenesc masiv echipa după promovare.
Cel de-al doilea este că echipa clujeană va juca pe o primă consistentă în caz de victorie, în valoare totală de 150.000 de euro. Este dublul sumei pentru care joacă dinamoviștii.
Cel de-al treilea lucru este acela că, dacă promovează în Liga I, echipa va fi susținută de un investitor important, care, deocamdată, dorește să își păstreze anonimatul.