La Filarmonica din Cluj, seara zilei de vineri, 9 mai 2025, este dedicată lui Mahler și Simfoniei nr. 6, compusă „în mijlocul uneia dintre cele mai fericite perioade ale vieții sale, dar recunoscută ca fiind una dintre cele mai întunecate și neliniștitoare simfonii din toate timpurile.
În mod straniu, după premiera din 1906, viața compozitorului avea să reflecte acele „lovituri ale destinului”: moartea fiicei sale Maria, diagnosticul unei boli de inimă și plecarea forțată de la opera vieneză”.
La pupitrul Orchestrei Filarmonicii de Stat „Transilvania” se va afla dirijorul Gabriel Bebeșelea.
Concertul va începe la ora 19:00 și va avea loc la Colegiul Academic.
Biletele online la concert se pot achiziționa de pe site-urile entertix.ro și myticket.ro. Biletele se pot cumpăra și de la Agenția de Bilete a Filarmonicii (Piața Lucian Blaga nr. 1-3, tel. 0756-048.318) sau cu o oră înainte de începerea concertului, direct de la locul acestuia, în limita locurilor disponibile.