România a câştigat ambele meciuri de simplu disputate vineri împotriva Danemarcei, în turul I al grupei I din zona Euro-Africa la Cupa Davis.Primul succes l-a adus Marius Copil, care a trecut lejer, 6-3, 7-6, 6-4 de Frederik Nielsen, însă Adrian Ungur a avut mari emoţii cu numărul doi din tabăra danezilor, Martin Pedersen. Românul a reuşit să câştige primele două seturi, 6-2, 7-6, însă nordicul a fost mai agresiv în următoarele două, pe care şi le-a adjudecat cu acelaşi scor, 6-4. În setul decisiv Adrian Ungur a reuşit break-ul încă de la început, iar apoi a reuşit să se distanţeze până la 5-2. Pe serviciul danezului românul a mai făcut odată break-ul, care l-a ajutat să câştige cu 6-2 ultimul set şi, astfel, să aducă al doilea punct României în partida contra Danemarcei. Mâine, dublul format din Horia Tecău şi Florin Mergea are şansa să pună capăt acestei întâlniri dacă va învinge, de la ora 15:00, perechea daneză Frederik Nielsen-Thomas Kromann.
Related posts
-
Nicușor Dan, la Cluj: România ar putea avea un nou premier desemnat vineri
O nouă propunere de premier ar putea fi făcută vineri, după ce, mâine, vor avea loc... -
EXCLUSIV: Vizită incognito a președintelui Nicușor Dan la Cluj
Președintele României, Nicușor Dan, a vizitat astăzi Clujul. El nu a avut nici un eveniment public... -
Polițiștii clujeni au împărțit amenzi șoferilor pentru consumul de alcool și droguri
Plițiștii de la rutieră, din cadrul IPJ Cluj, împreună cu efectivele structurilor rutiere din județ, au...
