Guvernul a mai găsit o metodă de a aduce bani la buget. Ministrul marilor proiecte, Dan Şova, a anunţat că peste patru ani va fi introdusă o taxă de autostradă.România este codaşa Europei şi la capitolul autostrăzi, dar asta nu-i opreşte pe guvernanţi să caute noi modalităţi de a stoarce bani de la şoferi. Cum de la 1 ianuarie vor fi introduse noi accize pe combustibili, următoarea găselniţă a fost taxarea celor care vor circula pe autostrăzi. Ministrul marilor proiecte, Dan Şova, a anunţat că din 2017 va fi introdusă o taxă de autostradă de trei euro pe suta de kilometri. Într-o emisiune televizată, Şova a explicat că primele autostrăzi care vor fi taxate sunt Piteşti-Constanţa şi Braşov-Comarnic. Astfel, peste patru ani, cei care vor cicula pe cei 52 de kilometri de autostradă între Gilău şi Câmpia Turzii vor plăti un euro şi jumătate, adică aproape şapte lei la cursul actual leu-euro. În schimb, ministrul nu a făcut referire la o eventuală eliminare a rovignetei după introducerea taxelor de autostradă. Dacă guvernul nu va renunţa la rovignetă, România va fi singura ţară din Uniunea Europeană în care şoferii vor avea de achitat o dublă taxă.
Related posts
-
Rusoaicele s-au retras de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj
Decizia primarului Clujului, Emil Boc, de a interzice utilizarea simbolurilor naționale ale Rusiei la Cupa Mondială... -
Alertă de Cod Portocaliu în Cluj: 351 de farmacii devin puncte de prim-ajutor
Județul Cluj intră sub incidența unui Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat. Valul de... -
Mii de amenzi de la ISC și sute de șantiere oprite VEZI soluția experților pentru reducerea accidentelor de muncă
Șantierele din România rămân sub lupa strictă a inspectorilor, iar cifrele oficiale arată o realitate îngrijorătoare...
