În Nepal, stat lovit ieri de un cutremur de magnitudine 7,9, eforturile de salvare se intensifică, numeroase ţări şi organizaţii internaţionale trimiţând ajutoare. Bilanţul depăşeşte 2.200 de morţi, 17 alpinişti fiind ucişi de avalanşa de pe Muntele Everest, potrivit RFI România.Poliţia nepaleză a anunţat că bilanţul seismului a ajuns la 2.152 de morţi şi 5.463 de răniţi. Cel puţin 700 de persoane au murit numai în capitală, Kathmandu, un oraş cu aproximativ un milion de locuitori, unde numeroase case sunt vechi, fragile şi înghesuite. În urma seismului, care a fost resimţit şi în statele învecinate, 49 de persoane au murit în India, 17 în regiunea autonomă chineză Tibet şi alte patru în Bangladesh.
Cutremurul cu magnitudinea 7,9, cel mai grav din Nepal din ultimii 81 de ani, a declanşat o avalanşă pe Muntele Everest, care a îngropat parţial tabăra de bază folosită de alpiniştii care urcă pe cel mai înalt vârf din lume. Cadavrele a 17 alpinişti au fost recuperate, dar alte câteva sute de persoane, multe dintre ele rănite, rămân blocate pe munte.
O replică puternică a seismului s-a înregistrat duminică, având o magnitudine de 6,7 şi declanşând noi avalanşe în munţii Himalaya. Replica a fost resimţită şi în capitala indiană New Delhi, unde circulaţia metroului a fost oprită.
În condiţiile în care Guvernul nepalez este copleşit de situaţie, India a trimis avioane militare cu echipamente medicale şi echipe de salvare, în timp ce China a trimis o echipă formată din 60 de persoane. Mai multe organizaţii internaţionale se pregătesc să trimită personal în Nepal pentru a furniza apă potabilă, echipamente medicale şi alimente, în timp ce Statele Unite, Marea Britanie şi Pakistanul sunt printre ţările care oferă experţi în operaţiuni de salvare.