Record de vizitatori la muzeele subordonate Consiliului Județean Cluj

Muzeele subordonate Consiliului Județean Cluj au reprezentat, și în anul 2025, una dintre atracțiile principale atât pentru publicul clujean, cât și pentru turiști, înregistrând cifre semnificative de vizitatori.

Astfel, Muzeul Etnografic al Transilvaniei a fost și în anul precedent, una dintre principalele atracții din județ, acestuia trecându-i pragul 111.739 de vizitatori, în creștere cu cca 9% comparativ cu anul 2024.Dintre aceștia, 74.868 au fost atrași de secția în aer liber a muzeului, respectiv, Parcul Etnografic Național Romului Vuia din Hoia, restul de 36.871 fiind interesați de exponatele și evenimentele găzduite la sediul central al instituției, Palatul Reduta. Numărul crescut al vizitatorilor din Parcul Etnografic s-a datorat și unor evenimente care atrag an de an un public numeros, dintre care amintim Jazz in the Park, Iarmaroc la Sat, Vino la Hoia, Festivalul Toamnei în Parcul Etnografic din Cluj-Napoca și altele, organizate în acest cadru natural deosebit.

Muzeul de Artă Cluj-Napoca a rămas și în anul 2025 un alt obiectiv turistic preferat de vizitatori, atrăgând prin expozițiile și manifestările culturale organizate la sediu 87.172 de persoane. În decursul anului 2025, pe lângă expozițiile permanente, instituția a găzduit 72 de expoziții temporare la sediu, dar și peste 148 de manifestări culturale, respectiv, proiecții de film, lansări de carte, spectacole de teatru.

Muzeul Memorial Octavian Goga din Ciucea a fost vizitat, în primele 8 luni ale anului 2025, până la închiderea acestuia pentru public, pentru modernizare, de către 10.622 de persoane. Tendința vizitării acestuia s-a menținut, preponderent, în rândul elevilor din școlile generale.

Related posts

Leave a Comment