Clujul sub Cod Galben, se prelungește valul de ger

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis mai multe avertizări de Cod Galben și au anunțat că valul de ger se prelungește miercuri, 21 ianuarie.

Astfel, potrivit meteorologilor, vremea va deveni deosebit de rece, vineri şi sâmbătă, cu precădere în jumătatea estică a ţării apoi şi în rest, iar noaptea şi dimineaţa va fi ger în majoritatea zonelor. Temperaturile minime se vor situa în general între -18 şi -8 grade. Vineri şi în noaptea de vineri spre sâmbătă, temporar vor fi precipitaţii, predominant sub formă de ploaie în Banat şi local în Crişana, mixte în Carpaţii Occidentali şi în Transilvania, iar în Oltenia şi pe areale mici în Muntenia vor fi mai ales ninsori. Se va forma gheţuş şi vor fi condiţii de polei.

În intervalul 16 ianuarie, ora 20:00 – 17 ianuarie, ora 10:00, în Moldova, Dobrogea, Muntenia, cea mai mare parte a Transilvaniei şi Maramureşului vremea va fi geroasă.

Related posts

Leave a Comment