Fukushima ameninţă să se transforme ea într-o bombă nucleară. De cinci zile, exploziile se ţin lanţ la centrala nucleară aflată la 250 de kilometri de Tokyo. Un nou incendiu a avut loc la reactorul patru. Şi nici natura nu se arată mai îndurătoare. Niponii au fost zguduiţi miercuri dimineaţă de un nou cutremur.Dis de dimineaţă, panica a pus, din nou, stăpânire pe niponi. Un angajat care transporta o baterie în camera de control a reactorului 4 a observat că ieşea fum din partea de nord-vest a construcţiei.
Cel mai mare pericol nu au fost flăcările, care s-au stins rapid. Nivelul radiaţiilor, însă, este atât de ridicat încât chiar şi răcirea reactorului prin bombardarea cu apă, din elicopter, este considerată aproape imposibilă.
Iar veştile proaste nu se opresc aici. Se pare că o fisură la un alt reactor ar permite radiaţiilor să scape.
Peste 70.000 de persoane, evacuate
La fel ca şi în cazul Cernobîl, oraşele din apropierea centralei sunt pustii. 70.000 de persoane au fost evacuate iar alte 140.000 au fost sfătuite să rămână închise în case.
Valul de şoc s-a extins până la Tokyo unde s-a înregistrat o creştere a nivelului radiaţiilor. Apelurile la calm ale oficialilor nu mai au niciun efect asupra oamenilor. Panica a început, uşor-uşor, să se instaleze.
Nici natura nu se arată mai îndurătoare cu niponii. Un nou cutremur cu magnitudinea de 6 a fost înregistrat marţi dimineaţă la numai 10 kilometri adâncime, cu epicentrul la 100 de kilometri de Tokio.
În ultimele şase zile, în Japonia au avut loc cel puţin 20 de replici ale cutremurului de vineri, zilnic, cu magnitudinea medie de 5 pe Richter.
Centralele din UE, inclusiv Cernavodă, verificate
Cu un ochi spre Japonia, Europa s-a uitat marţi atent la reactoarele din propria curte. În urmă cu puţin timp, oficialii de la Bruxelles au anunţat cătoate centralele atomice din Uniune, inclusiv Cernavodă, vor fi verificate. În timpul verificărilor, unele dintre ele vor fi închise. ‘
Îngrijoraţi de incidentele în serie care au avut loc la reactoarele de la Fukushima, oficialii uniunii i-au convocat pe experţii în probleme atomice ca să afle care este starea reactoarelor din Uniune. Primul pas l-a făcutGermania. Cancelarul Angela Merkel a anunţat că toate centralele vechi vor fi oprite 3 luni.
Dintre ţările Uniunii, Franţa are cele mai multe reactoare, 59 la număr. Unele sunt vechi însă Franţa deţine şi cea mai mare centrală atomică din lume, la Flamanville.

[…] Centrala Fukushima, bombă nucleară cu ceas: O nouă explozie, la reactorul patru […]