Bucuria de a trăi și anxietatea inevitabilă a sfârșitului, redate într-o expoziție de pictură la Muzeul de Artă Cluj-Napoca

Muzeul de Artă Cluj-Napoca invită publicul să viziteze, în perioada 16 octombrie – 2 noiembrie 2025, expoziția personală a artistei Ioana Iacob.

Deschiderea oficială va avea loc joi, 16 octombrie 2025, de la ora 17:00. Curator: Bogdan Iacob.

Ioana Iacob (n. 1987, Cluj-Napoca) este un artist vizual a cărei practică explorează contradicțiile existenței contemporane, prinse între bucuria de a trăi și anxietatea inevitabilă a sfârșitului. În picturile sale, corpurile și spațiile devin oglinzi ale fragilității și intensității vieții, locuri unde intimitatea și neliniștea coexistă. Lucrările sale, traversate de o senzualitate lucidă, dezvăluie tensiunea dintre frumusețe și disoluție, dintre exuberanță și tăcere. Pentru Iacob, pictura este un proces de încorporare a acestor stări contradictorii – o formă de mărturie afectivă și de rezistență poetică.

Artista a absolvit Universitatea de Artă și Design din Cluj-Napoca, unde a obținut doctoratul în arte vizuale (2019), studiind în Belgia, Germania, Franța și Italia. Dintre expozițiile sale le menționăm pe cele personale de la Matca Art Space (Cluj), Laika Art Space (București) și Mie Lefever Gallery (Belgia). De asemenea, Ioana Iacob a participat la numeroase expoziții de grup internaționale, printre care cele de la Galerie Martin Kudlek (Köln), David Kovats Gallery (Londra), Patrick Heide Contemporary Art (Londra), LARM Galleri (Copenhaga) și Plan B (Cluj/Berlin).

Related posts

Leave a Comment