Deşi aveau la dispoziţie fonduri de peste 142 mil. euro, întreprinderile au accesat doar 22,6 mil. euro
Finanţările nerambursabile sunt pentru angajări noi, formarea profesională a salariaţilor şi îmbunătăţirea condiţiilor de muncăAutorităţile au selectat 128 de cereri de finanţări nerambursabile pentru angajări noi, formarea profesională a salariaţilor şi îmbunătăţirea condiţiilor de muncă, de 22,6 mil. euro, şi au decis prelungirea termenului de depunere a proiectelor până pe 31 martie, a anunţat ieri Ministerul Muncii. „Valoarea totală a celor şase linii de finanţare lansate în cadrul schemelor de ajutor de stat şi de minimis, în data de 31 martie 2009, a fost de 142,4 mil. euro. Până în data de 9 octombrie s-au depus 294 de cereri de ajutor de stat şi de minimis în valoare de 48,4 mil. euro. Din cele 294 de cereri depuse, până la data de 9 octombrie au fost evaluate 250 de cereri. Dintre acestea au fost selectate 128 de cereri, cu o valoare nerambursabilă de 22,61 mil. euro”, se arată în comunicat. Cursul de schimb utilizat este cel comunicat de ACIS, respectiv 4,1926 lei/euro.
Potrivit datelor, firmele din România nu au solicitat integral fondurile alocate pentru schemele de ajutor de stat şi de minimis, iar cel mai scăzut interes a fost manifestat de angajatori pentru fondurile alocate subvenţionării salariilor noilor angajaţi proveniţi din mediul rural şi programelor de mentorat menite să ajute integrarea absolvenţilor de liceu sau de facultate la primul lor loc de muncă. Astfel, Ministerul Muncii a decis prelungirea până la 31 martie 2010 a termenului de depunere a proiectelor şi reaminteşte companiilor că accesarea acestor fonduri nerambursabile, în actuala perioadă de criză, reprezintă un sprijin real pentru menţinerea locurilor de muncă şi îmbunătăţirea performanţelor propriilor angajaţi.
Cele mai multe cereri au fost pentru specializarea angajaţilor
Astfel, pentru linia de finanţare „Sprijin financiar pentru ocupare”, au fost depuse 32 de cereri de finanţare de 4,76 mil. euro, din care au fost evaluate 28 de cereri, iar patru sunt încă în proces de evaluare. Din cele 28 de cereri evaluate, au fost selectate pentru finanţare 11 cereri, de 3,03 mil. euro, respectiv 11,76% din suma alocată. Pentru linia de finanţare „Sprijin financiar pentru ocuparea persoanelor din mediul rural”, au fost depuse 8 cereri de finanţare de 0,7 milioane euro şi au fost evaluate 7 cereri, una fiind încă în proces de evaluare. Numai o cerere a fost selectată pentru finanţare, de 0,02 mil. euro, respectiv doar 0,07% din suma alocată. De asemenea, pentru linia de finanţare „Programe de mentorat pentru tinerii angajaţi”, a fost depusă o singură cerere de finanţare de 0,37 mil. euro, care a fost selectată pentru finanţare. Din suma totală alocată acestei linii de finanţare, ajutorul solicitat până în prezent de firmele din România reprezintă 17,13%. În plus, pentru linia de finanţare „Calificarea/recalificarea angajaţilor proprii”, la AM POSDRU au fost depuse 53 de cereri de finanţare de 8,97 mil. euro, din care au fost evaluate 45 de cereri, 8 fiind încă în proces de evaluare. Din cele 45 de cereri evaluate, au fost selectate pentru finanţare 23 cereri, de 3,12 mil. euro, respectiv 19,12% din suma alocată.
Pentru linia de finanţare „Specializarea/perfecţionarea angajaţilor proprii”, au fost depuse 110 cereri de finanţare de 22,6 mil. euro, din care au fost evaluate 93 de cereri, 17 fiind încă în proces de evaluare. Au fost selectate pentru finanţare 41 de cereri, de 9,72 mil. euro, ceea ce reprezintă 73% din suma alocată.
Pentru linia de finanţare „Bani pentru sănătatea şi siguranţa salariaţilor”, AM POSDRU a primit 90 de cereri de finanţare de 10,98 mil. euro, din care a evaluat 76 de cereri, 14 fiind încă în proces de evaluare şi a selectat pentru finanţare 51 de cereri, de 6,34 de mil. euro (28,8% din suma alocată).
Doar întreprinderile, indiferent de mărime şi de natura capitalului, pot aplica pentru aceste finanţări, iar suma maximă pe care o poate accesa un potenţial beneficiar este de 2 mil. euro pentru angajarea de noi salariaţi, 2 mil. euro pentru formarea profesională a angajaţilor şi 200.000 de euro pentru îmbunătăţirea condiţiilor de muncă.