Ziua Limbilor Straine in Bulgakov Cafe

Veniti la Relaxare in Bulgakov Cafe

Ziua Limbilor Straine
14 Decembrie 2010 (Marti), ora 19:00
Vino alaturi de noi sa sarbatorim Ziua Europeana a Limbilor Straine prin joc !
Come with us to celebrate the European Day of Languages through games !
Viens feter la Journee Europeene des Language a travers des jeux!Marti, 14 decembrie, ora 19

Bulgakov, etajul 2

Ce va propunem ?

jocuri specifice din multiple tari precum Germania, Polonia, Spania, Franta, etc. prezentate chiar de « nativi », studenti straini sau ERASMUS, sau iubitori ai Clujului;

conversatii, povesti, small and long talks cu vorbitori nativi la un ceai/cafea/bere…

materiale de prezentare a cursurilor de limbi straine oferite in Cluj…

Mai exact, la etajul 2, in Bulgakov, mesele vor fi aranjate functie de tarile participante, cu jocuri specifice, materiale informative, pe un fundal de muzica « europeana »/ »internationala », din care nu vor lipsi Cesaria Evora, Edith Piaf, Celia Cruz, Harris, si alte colectii selectate de membrii AEGEE, in evenimentele la care au participat in Europa. Centrele culturale si catedrele de limba sunt de asemenea invitate sa participe.

Acest eveniment este deschis tuturor celor care vor sa se bucure de o seara multilingvistica, intr-o atmosfera prietenoasa.

In fiecare an AEGEE Cluj-Napoca organizeaza Ziua Europeana a Limbilor Straine, un eveniment menit sa sarbatoreasca diversitatea lingvistica din Europa si din intreaga lume. Ziua Europeană a Limbilor Străine se sărbătoreşte din 2001 când a implicat milioane de persoane din 45 de ţări în diverse activităţi pentru a celebra diversitatea lingvistică. Ideea a venit în urma proiectului anual din 2001, Anul European al Limbilor Străine, organizat de Consiliul Europei.

AEGEE-Association des Etats Generaux des Etudiants de l`Europe

AEGEE Europe este una din cele mai mari asociaţii interdisciplinare din Europa, reprezentată de aproximativ 250 de antene în 43 de ţări din Europa. Scopul ei este de a ajuta la consolidarea unei Europe unite si tolerante prin comunicarea interculturală, proiecte pe democratie, dezvoltare sustenabila, schimburi culturale, etc. Una din antenele AEGEE Europe este şi AEGEE Cluj-Napoca, înfiinţată în 1991 imediat după căderea blocului comunist.

Facebook link:

http://www.facebook.com/event.php?eid=113066735430805&num_event_invites=0

Tuesday, December 14
CAFE BULGAKOV
Klein Micu Inocenţiu street, no.17

What do we propose ?

specific games from diverse countries like Greece, Italy, Poland, etc presented by native speakers, foreign or ERASMUS

stories, small or long talks at a coffee, tea, beer…

Information, materials about language courses offered in Cluj

More exactly, we invite you to Bulgakov, 2nd floor, where the tables will be arranged as to display different materials about the languages represented at the event. In addition, a selection of music from different countries will be played and traditional games will be played.

All Cultural Centres and teaching staff are invited to take part in the event. The event is open to all people who want to enjoy a nice evening, in a friendly atmosphere.

The European Day of Languages is celebrated annually since 2001, when it involved millions of people from 45 countries worldwide. The idea of this project originates with the European Council, which declared 2001 the European Year of Languages.

Bring your friends to play!

Related posts

Leave a Comment