
Preşedinte al CCI Braşov Nicolae Ţucunel a făcut o prezentare a oportunităţilor investiţionale din judeţul Braşov. El a menţionat că întreprinzătorii români sunt interesaţi de piaţa basarabeană.
Vicepreşedinte al CCI a Republicii Moldova Vladimir Didilica a vorbit despre importanţa dezvoltării relaţiilor economice bilaterale, valorificând, în special, premisele oferite de România ca stat membru al Uniunii Europene, precum şi avantajele produselor basarabene de-a pătrunde pe piaţa europeană prin România.
În partea oficială a reuniunii, CCI a Republicii Moldova şi CCI Braşov au încheiat un Acord de Cooperare.
CCI a Republicii Moldova şi-a propus să găzduiască o delegaţie a oamenilor de afaceri din judeţul Braşov la ediţia din anul 2011 a expoziţiei „Fabricat în Moldova”, ce se va desfăşura, tradiţional, la sfârşitul lunii ianuarie.
În partea secundă a reuniunii, companiile moldoveneşti şi cele din Braşov au avut întrevederi bilaterale conform domeniilor de interes. Programul de afaceri a inclus şi o vizită la întreprinderea Elmas, specializată în domeniul construcţiilor.
Reuniunea oamenilor de afaceri din Republica Moldova şi Braşov face parte din programul misiunii economice în România, desfăşurată în perioada 22-25 septembrie curent, de CCI a Republicii Moldova, în parteneriat cu CCI a României, CCI Braşov, cu suportul Ministerului Economiei al RM, Ministerului Agriculturii şi Industriei Alimentare a Republicii Moldova şi MIEPO.
La 24 septembrie, agenţii economici şi-au propus să participe la Forumul de Afaceri Moldo-Român, de la Bucureşti.
Potrivit datelor statistice, în perioada ianuarie – iulie 2010, agenţii economici din Republica Moldova au exportat în România mărfuri în sumă de circa 122 milioane USD, înregistrându-se o reducere cu circa 13% în comparaţie cu aceeaşi perioadă a anului 2009. În prima jumătate a acestui an, în Republica Moldova au fost importate mărfuri din ţara noastră în valoare de 197,56 milioane USD, cu 21% mai mult faţă de aceeaşi perioadă a anului 2009.
Volumul comerţului exterior între Republica Moldova şi România, în perioada ianuarie – iulie 2010, a înregistrat o valoare de 319,5 milioane USD, ceea ce reprezintă o majorare de 5,5% faţă de perioada similară a anului 2009.
România deţine o pondere de 16,49% în exporturile totale ale Republicii Moldova şi o pondere de 9,93% din importurile totale ale Republicii Moldova pentru anul 2010.