Norul de praf vulcanic nu a afectat calitatea aerului din Cluj

Calitatea aerului din Cluj-Napoca nu a fost afectată de erupţia vulcanului din Islanda. Reprezentanţii Agenţiei pentru Protecţia Mediului Cluj au monitorizat zilnic aerul şi dau asigurări ca nu există modificări.Staţiile care monitorizează calitatea aerului, aparţinând Agenţiei pentru Protecţia Mediului Cluj a înregistrat, luni, o valoare de 0,74 miligrame pe metru cub în aer, fapt ce nu reprezintă o problemă deoarece valoarea maximă admisă este de 10 miligrame pe metru cub.
Directorul Agenţiei pentru Protecţia Mediului Cluj, Mariana Leş, a declarat că în cursul ultimelor două zile nu s-au înregistrat modificări şi depăşiri pentru nici unul dintre indicatorii monitorizaţi.
Un nor de cenuşă a acoperit săptămâna trecută cerul continentului după erupţia unui vulcan din sudul Islandei. Traficul aerian a fost perturbat în toată Europa. Aeroportul clujean a stat închis de vineri seară până luni la ora 15.00.

Related posts

Leave a Comment